From BlenderWiki

Jump to: navigation, search
Blender3D FreeTip.gif
IMPORTANT! Do not update this page!
We have moved the Blender User Manual to a new location. Please do not update this page, as it will be locked soon.

Pind (Surface)

Pinnavarjutaja määrab valguse käitumise võre pinnal. Üks või enam pinna kahesuunalist hajutamise funktsiooni (BSDF) määravad selle, kas valgus peegeldatakse tagasi, murdub refraktsiooni põhimõttel võresse või neeldub.

Kiirgus (emission) määrab selle, kuidas valgust pinnast kiiratakse, ning selle abil on võimalik muuta ükskõik milline pind valgusallikaks.

Terminoloogia

  • BSDF tähistab kahesuunalist hajutamise funktsiooni (bidirectional scattering distribution function). See määrab, kuidas valgust pinnal peegeldatakse ja murtakse (refraktsioon).
  • Peegeldumise (Reflection) BSDFid peegeldavad sisse tulevaid kiiri pinna samale küljele.
  • Läbivuse (Transmission) BSDFid kannavad sissetuleva kiire läbi pinna, lastes sellel teiselt poolt väljuda.
  • Murdumise ehk refraktsiooni (Refraction) BSDFid on teatud tüüpi läbivused, mis kannavad kiire edasi ja muudavad selle suunda, kui see pinna teiselt poolelt väljub.

BSDFi parameetrid

Peamine erinevus füüsikal mitte baseeruvate renderdajatega on see, et valgustite otsesest valgusest ja kaudsest valgusest tulenevaid peegeldusi ei eraldata, vaid nendega tegeleb üks ja sama BSDF. See vähendab natuke võimalusi, kuid me usume, et lõppkokkuvõttes on see abiks püsivalt sama välimusega renderduste loomisel, mille puhul tuleb määrata vähem parameetreid.

Läikivate BSDF'ide puhul määra kareduse (Roughness) parameetrid peegelduse teravuse jaoks – 0.0 on täiuslikult terav ja 1.0 väga hägune. Võrreldes tugevuse (Hardness) ja eksponendi (Exponent) parameetritega, on selle eeliseks vahemik 0.0...1.0, mistõttu on selle määramine lineaarsem ja tekstuurimine lihtsam. Suhe on umbes: karedus = 1 – 1/tugevus