From BlenderWiki

Jump to: navigation, search
Blender3D FreeTip.gif
IMPORTANT! Do not update this page!
We have moved the Blender User Manual to a new location. Please do not update this page, as it will be locked soon.

O tym podręczniku

Ten podręcznik jest napisany w mediawiki i został napisany przez wolontariuszy z całego świata. Jego angielska wersja jest aktualizowana codziennie. Polska wersja podręcznika jest głównie(ale nie zawsze) tłumaczeniem angielskiego podręcznika znajdującego się na stronie[1]. Celem tego podręcznika jest ułatwienie państwu nauki obsługi programu Bleder.

Aby pomóc Państwu w najlepszy i najbardziej efektywny możliwy sposób, ten podręcznik jest zorganizowany zgodnie z procesem twórczym jakim zazwyczaj podążają graficy 3D. Staramy się w nim tłumaczyć jak poruszać się po tym dość trudnym do opanowania programie. Jeśli przeczytasz podręcznik po kolei, pójdziesz drogą, której większość artystów używa w zarówno uczeniu się obsługi Blendera jak i rozwijania w pełni animowanych produkcji:

  1. Poznawanie Blendera = Wstęp, nawigacja w 3D, zarządzania sceną.
  2. Modele = Modelowanie, Modyfikatory
  3. Oświetlenie
  4. Cieniowanie(Shading)=Materiały, textury, malowanie, ustawianie wyglądu "świata" i tła
  5. Animacja = Podstawy, Animacja postaci, zaawansowane efekty i symulacja fizyki.
  6. Rendering = Rendering, Kompozycja, edycja video
  7. Coś więcej niż sam Blender = Rozszerzenie Blendera

Odbiorca

Tak więc, ten podręcznik jest napisany dla tych ludzi którzy chcą odpowiedzi na pytanie "Ja chce robić to; Jak to zrobić w Blenderze?".

Podręcznik ten jest wynikiem wspólnych wysiłków ludzi na całym świecie którzy poświęcili wolny czas na jego tworzenie. Chociaż mogą występować pewne opóźnienia w aktualizacji dokumentacji, będziemy starać się aktualizować najczęściej jak to możliwe. Staramy się koncentrować się na tym co, dla użytkownika końcowego jest najważniejsze, co muszą wiedzieć aby bezproblemowo poruszać się po narzędziach blendera.

Tutaj znajdziesz inne strony wiki o Blenderze które pozwolą zagłębić się bardziej w innym temacie. Tak więc, jeśli na pytanie nie ma odpowiedzi w tym Podręczniku, należy poszukać innych stron wiki o Blenderze.

Nauka grafiki komputerowej a Blender

Manual-Introduction-Learning.jpg

Nauka obsługi Blendera i nauka grafiki komputerowej (CG) to dwa różne tematy. Z jednej strony, nauka komputerowego modelowania, a z drugiej nauka tego w Blenderze to dwie różne rzeczy. Dobra znajomość technik oświetleniowych, a wiedza na temat różnych rodzajów świateł w Blenderze to dwa odrębne tematy. Pierwsze co powinieneś zrobić to: zdobywanie wiedzy o sztuce i mediach na kursach i studiach, poprzez czytanie książek na temat sztuki i grafiki komputerowej dostępnych w bibliotece lub księgarni. Nawet książki lub artykuły które są przeznaczone do innego pakietu (jak Max lub Maya) mogą być wartościowe, ponieważ pojęcia jakie przekazują można zastosować także do innych programów 3d.


Po zdobyciu podstawowej wiedzy na temat grafiki 3d, można łatwo nauczyć się tworzenia jej w Blenderze (lub każdym innym pakiecie (CG)). W tym podręczniku wiedza ogólna na temat (CG) jest z reguły pomijana, tylko w niektórych tematach krótki akapit lub dwa na początku tematu lub działu przekazuje w skrócie wiedzę ogólną. Reszta sekcji podręcznika to opisy konkretnych funkcji i możliwości Blendera. Instrukcja ta nie może dać pełnej wiedzy koncepcyjnej - która pochodzi z czytania książek, czasopism, samouczków itd.. Możesz używać Blendera do produkcji filmu fabularnego, ale czytając tylko ten podręcznik i używając Blendera nie staniesz się kolejnym "Stevenem Spielbergiem"!

Najogólniej mówiąc, powinieneś wiedzieć, jak przy użyciu Blendera osiągnąć artystyczne zdjęcia w trzech wymiarach:

  1. Integracja (Integration) - tworzenie grafiki komputerowej, praca z materiałem wideo lub łączenie grafiki z wideo (CGI i VFX)
  2. Animacja (Animation) - tworzenia rzeczy zmieniających kształt ręcznie lub poprzez symulację
  3. Czas Trwania (Duration) - tworzenie nieruchomego obrazu, reklama,film krótkometrażowy, film fabularny.

Umiejętności takie jak nawigacja w przestrzeni 3D, modelowanie, oświetlenie, cieniowanie, tworzenia kompozycji, itd. są niezbędne przy tworzeniu grafiki 3D. Znajomość ich pozwoli ci być bardziej efektywnym. Niektóre narzędzia zawarte w Blenderze mają zastosowanie nie tylko w grafice. Na przykład edytor sekwencji wideo(video sequence editor) ma bardzo niewiele wspólnego z animacją ale jest bardzo przydatny. W czasie nauki integracji narzędzi warto zauważyć, że krzywa animacji zwany krzywą IPO, jest zintegrowana z edytorem sekwencji.

Jeśli chcesz to możesz używać Blendera tylko do określonych zadań. Na przykład wielu utalentowanych artystów używa go tylko do produkcji statycznych obrazów. Tony Mullen's w swojej książce Introducing Character Animation With Blender opisuje jak za pomocą "kości" animować postacie. Symulacja płynów w Blenderze pozwoli stworzyć reklamę lub inną produkcję komercyjną. Tak więc, w zależności od tego jaki będzie końcowy produkt, różne narzędzia Blendera będą się spotykać z mniejszym lub większym zainteresowaniem.

Tworzenie gier może być zdefiniowane jako czwarty wymiar, ponieważ aby je stworzyć nie wystarczy tylko do poznać zasady grafiki 3D. Musimy wziąć pod uwagę użytkowników - gra to nie jest tylko jedno minutowy film, to jest interakcja, która wymaga ciekawej fabuły, umiejętności programowania, zarządzania, itp. To wyjaśnia, dlaczego tak trudno jest stworzyć grę. Musimy wiedzieć to wszystko zanim ona rzeczywiście powstanie. Ze względu na tę złożoność tematu, w tym przewodniku nie jest dokładnie omawiane korzystanie z silnika gier (Game Engine). Rozwinięcie tego tematu znajduje się w innym wiki podręczniku na tej stronie.