From BlenderWiki

Jump to: navigation, search
Blender3D FreeTip.gif
IMPORTANT! Do not update this page!
We have moved the Blender User Manual to a new location. Please do not update this page, as it will be locked soon.

Bu Kılavuz Hakkında

Bu kılavuz dünya çapındaki gönüllülerin ortak çalışmasıyla yazılan mediawikinin bir uygulamasıdır authors. Bu Türkçe versiyonudur ve bir çok diğer dildeki versiyonları gibi kullanıcıların rahat etmesi için İngilizce kaynaktan çevrilmiştir. Bu kaynak sürekli geride kalmış, dünyanın çeşitli yerlerinden kodları için yorulmadan çalışan 50 birkaç veya daha fazla gönüllü geliştiriciye müteşekkirdir. Yapıcı bir girişim olarak, bu inanılmaz program için mümkün olabilecek en profesyonel dokümantasyonun sağlanması amaçlanmaktadır.

Size mümkün olan en iyi ve en verimli şekilde yardım etmek için, bu kılavuz, genelde 3B sanatçıları tarafından izlenen yaratım süreci göz önüne alınarak düzenlenmiştir.Eğer kılavuzu başından sonunda doğru sıralı okursanız, çoğu sanatçının Blender'i öğrenirken ve canlandırılmış yapımlarını hazırlarken izledikleri yolu takip etmiş olursunuz.:

 1. Blender'ı Tanımak (Giriş, Başlangıç, 3B ile etkileşim, Veri Sistemi).
 2. Modeller (Modelleme, Modifiyeciler ve Deformasyon).
 3. Işıklandırma.
 4. Tonlama(Metaryeller, kaplamalar, Dünya ve Ortam Efektleri).
 5. Aniasyon(Donatma, Sınırlayıcılar, Animasyon, Efektler ve Fiziksel Simülasyon).
 6. Renderleme (Renderleme, Nodlar aracılığıyla kompozisyon, Sekanları düzenlemek).
 7. Blender'ın Ötesi (Blender'i aşmak).
 8. Etkileşimli 3B ve Oyunlar (oyun Motoru).
Blender3D FreeTip.gif
Kılavuzdaki Büyür Şekiller
Genelde bu kılavuz boyunca, eğer resmin sağ alt köşesinde büyütme ikonu varsa, resmi daha büyük görmek için tıklayabilirsiniz. Ayrıca fare imlecinizi resim üzerinde gezdirirseniz resmin tıklanabilir olduğunu göstermek için, imleç şekil değiştirir. Bu genelde şeklin büyütülebilir olduğunu işaret eder. Ancak, farklı wiki tema düzenleri resim büyütme işaretçilerinin yer ve görünümlerini değiştirebilir.


Hedef Kitle

Bu kılavuz çok geniş bir kitle için hazırlandı, amaç "bir şey yapmak istiyorum; bunu Blender kullanarak nasıl yaparım?" sorusundan "Bir mesh'i yontarak şekil vermek (sculpt) konusunda son değişiklikler nelerdir?" sorusuna kadar her şeyi yanıtlamaktır.

Bu kılavuz, dünya çapında imece usulü gerçekleşen bir çaba ürünüdür. Bazı temel özelliklerin eklenmesiyle dokümantasyonlarının hazırlanması arasında gecikmeler olmaktadır, ve olabildiğince güncel tutulmaya çalışılmaktadır. Sizin; son kullanıcının bilmeye ihtiyaç duyduğu ve çok konu dışına çıkmayacak şekilde dar odaklanmıştır.

Mevcutta başka Blender wiki kitapları diğer konulara daha derin içeriğe sahip olabilir Blender'i farklı bakış açılarından sunabilir. Bunlar, dersler, referans kılavuzu yazılımın kendisi ya da script hazırlama dili gibi. Bu nedenle eğer bu kullanma kılavuzunda yanıtlanmamış bir soru varsa lütfen diğer Blender wiki kitaplarını incelemeye çalışın.

CG ve Blender Öğrenmek

Blender bilgi uzayı.

Blender'i tanımak ve Bilgisayar Grafiklerini (CG) öürenmek iki farklı konudur. Bir bilgisayar modelinin ne olduğunu öğrenmekle, Blender'da bir tane hazırlamak öğrenilecek iki farklı şeydir. İyi ışıklandırma tekniklerinin öğrenimi ve Blender'daki farklı lamba çeşitlerinin öğrenimi iki farklı konudur. Birincisi, kavramsal anlama olmakla beraber, sanat ve medya üzerine ikincil ve kolej derslerinde, kitaplar ouyarak veya dene yanılma yöntemiyle (pratik deneyim) öğrenilmektedir. Kitap veya makale araç olarak farklı paketleri kullansa bile (3DSMax veya Maya) anlatılan mesele kavramsal olduğundan geçerlidir.

Kavramsal bilgi edinildikten sonra, Blender (veya herhangi başka yazılım) kolayca öğrenilebilir ancak bu iki farklı şeyi aynı anda öğrenmek zordur. Bunun belirtilmesinin nedeni bu çıkmazın farkında olmanızı sağlamak ve bu kılavuzun bir wiki kitabında iki konuyuda anlatmaya nasıl çalıştığını belirtmektir. Kavramsal bilgi genelde kısa bir iki paragrafta, bölümün başında verilmekte; işin tamamlanması için, konuyu, iş akışı veya işlemleri anlatmaktadır. Kılavuzun kalan bölümleri Blender'in özel yetenek ve özelliklerini içermektedir. Kılavuz size bütün kavramsal bilgiyi aktaramaz; bu kitapları, dergileri, dersleri okuyarak ve bazen hayat boyu süren bir çabayla elde edilebilir. Blender'i uzun metrajlı bir film hazırlamakta kullanabilirsiniz, ancak bu kılavuz ve Blender'i kullanmak sizi yeni bir Steven Spielberg yapamaz.

Çok ileri seviyede, Blender'in kullanımı, üç boyut içinde nasıl betimleme yapılacağı veya aktivitenin aşamalarıyla öğrenilebilir:

 1. Entegrasyon– Bilgisayar grafiklerini render almak, gerçek videolarla çalışmak, ikisini karıştırmak (CGI and VFX).
 2. Animasyon – Elle veya simülasyonlarla pozlama ve şekil değişimini sağlamak.
 3. Süreç – Sabit bir resmin, kısa bir videonun, bir dakikalık reklamın, on dakikalık bağımsız animasyonun, uzun metrajlı filmin hazırlanması.

3B uzayda yol bulmak, modelleme, ışıklandırma, tonlama, kompozisyonlar yapmak ve bunlar gibi yetenekler herhangi bir alanda üretken olmak için gereklidir. Bir yetenekte uzmanlaşmak sizi üretken kılar. Blender'in içindeki araçlar da bu şekildedir. Örneğin; video sekans editörü (VSE) kullanmak animasyon yeteneğiyle pek ilgili değildir ama zamanlama ve entegrasyonda uygulama alanı vardır. Yetenek-öğrenme entegrasyon açısından bakıldığında, Ipo eğrileri olarak da adlandırılan animasyon eğrilerinin VSE de efektlerin animasyonunda da kullanılıyor olması ilginçtir.

Çoğu kimselerin ilgisi, (Blender Bilgi Uzayı) ndaki herhangi köşe, kesişim noktalarında yatmaktadır; buralar varış noktalarıdır, tabi istiyorsanız.

Örneğin, bir çok yetenekli sanatçı sabit-CG resimler oluşturmaktadır. Tony Mullen'in kitabı Introducing Character Animation With Blender iskelet ve şekillerle CG modellerin deforme edilmesiyle nasıl kısa animasyonlar hazırlandığını anlatmaktadır.

Blender sıvılarını bir TV yapımında veya reklamda kullanmak "Biçim/Simülasyon-CG entegrasyon-Reklam" kesişimindedir. Elephant's Dream, Big Buck Bunny veya Sintel, "İskeletler, Bilgisayar Grafikleri-Kısa film" kısmındadır. Bu nedenle, ne yapmak istediğinize göre farklı amaçlar ve başlıklar sizi daha az ya da daha çok ilgilendirecektir.

Dördüncü boyut olarak oyun tasarımı, bütün bu bilgileri kapsamaktadır. Bir oyun sadece bir boyutluk sinematik içermez, aynı zamanda, gerçek oyun oynanaşını, hikaye anlatımını, proglamlamayı vb... de içerir - neden oyun yapımının bu kadar zor olduğu belli. Bir oyun oluşturmadan önce bütün bu şeyleri anlamanız gereklidir.

Bu nedenler, bu kılavız, Oyun Motorunun kullanımını tam anlatamamaktadır (Oyun Motoru ile ilgili bölüm mevcuttur), bunu anlatmak için tamamen başka bir wiki kitabı gereklidir.