From BlenderWiki

Jump to: navigation, search
Blender3D FreeTip.gif
IMPORTANT! Do not update this page!
We have moved the Blender User Manual to a new location. Please do not update this page, as it will be locked soon.

Редактор Аркуш Експозицій

Редактор Аркуш Експозицій

Традиційні аніматори часто при підготовці до анімування роблять зведену таблицю, яка відображає порядок і час появи кожного рисунка ключового моменту послідовності анімації, відтворення звукового супроводження та переміщень камери, а також їх тривалість. Назва цієї таблиці у середовищі традиційних аніматорів — «Аркуш Експозицій» (Dopesheet). Хоча, у своїй основі комп'ютерна 3D-графіка істотно відрізняється від традиційної малювальної, однак у плані організації процесу анімування наслідує усе, випробуване практикою і часом. Це стосується і редактора «Dopesheet» (Аркуш Експозицій), який під тією чи іншою назвою є в більшості програм для роботи 3D-анімацією. Не є винятком і Blender.

Однойменний редактор Blender'а «Аркуш Експозицій» дає аніматору загальний вигляд «з висоти пташиного погляду» («birds-eye-view») на все, що має відбуватися в анімованій ним сцені. Головне призначення Аркуша Експозицій — це часування (або налаштування хронометражу) подій анімації та їх синхронізація.

Режими редактора Аркуш Експозицій

Режими редактора Аркуш Експозицій

Редактор Аркуш Експозицій має п'ять базових режимів роботи, що представляють п'ять різних сфер процесу анімування:

Аркуш Експозицій (DopeSheet)
Головний режим роботи з експозиціями, що дозволяє редагувати одночасно кілька анімаційних дій.
Редактор Дій (Action Editor)
Стандартний і найбільш використовуваніший режим. У ньому базово визначаються анімаційні дії та здійснюється основне управління ними.
Редактор Ключів Форми (Shape Key Editor)
Цей режим присвячений часуванню анімації форм об'єктів та роботі з хронометражем їх блоків даних.
Ескізний Олівець (Grease Pencil)
Даний режим призначений для часування анімації штрихів такого допоміжного засобу для роботи з 3D, як ескізний олівець.
Маска (Mask)
Режим «Маска» присвячений роботі з часування анімації масок — зображеннєвих фільтрів, що накладаються на інші зовнішні відеокліпи з метою монтажу.


Інтерфейс

Інтерфейс редактора Аркуш Експозицій (Dope Sheet) подібний до інтерфейсу Редактора Графів (Graph Editor) і також поділяється на три частини:

Вікно редактора Dope Sheet Editor, режим Action Editor з каналами Object та Shape.


Заголовок

Так, як і заголовок Редактора Графів, він містить набір меню, залежний від обраного режиму, секцію для вибору режиму роботи та фільтрування показу, а також інструменти авто-прилипу та роботи через буфер обміну.

Заголовок Редактора Аркуш Експозицій майже повністю ідентичний заголовку Редактора Графів, за винятком відсутності:

  • вибірника Опорної точки для обертання/масштабування ключкадрів, та
  • кнопки для знімків привидів,

оскільки дані функції притаманні лише для F-кривих.

Також, залежно від режиму роботи редактора Аркуша Експозицій його заголовок має різний з незначними змінами набір меню. Так:

  • режими «Редактор Ключів Форми» та «Маска» не мають меню Channel (Канал), та
  • режим «Ескізний Олівець» має тільки урізану версію меню «Ключ», що називається для ньому Frame (Кадр) з опціями тільки для дублювання та трансформування.

Команди меню заголовка редактора Аркуш Експозицій одинакові з командами з меню Редактора Графів та Шкали Часу. Тому, детальніше про них ви можете подивитися у відповідних секціях:


Область Правки

Область Правки редактора Аркуш Експозицій

Головний вміст Області Правки редактора Аркуш Експозицій — це встановлені ключкадри для усіх видимих каналів анімаційних дій.

Як і в інших редакторах анімації, що використовують шкалу часу, X-вісь Області Правки представляє час. На відміну від Редактора Графів Y-осі у редакторі Аркуш Експозицій немає, а замість неї по суті є тільки «стек» каналів дій — кожен з яких в Області Правки підсвічується відтінком кольору при виділенні його у Регіоні Каналів, що схоже на таку собі смужку каналу.

На цих смужках каналів лежать клюкадри, що мають вигляд світло-сіриих, коли не активні, та жовтих — коли виділені (активні), ромбовидних діамантів.

Однією з ключових особливостей Області Правки є те, що вона дозволяє зразу ж візуально представляти стан фактичного задіяння певного каналу. Коли значення каналу зовсім не змінюється у часі між сусідніми ключкадрами, то простір між ними є сірим (ніяк не виділяється). При наявності ж змін значень каналу у часу між двома сусідніми ключкадрами простір між ними забарвлюється жовтим.

Регіон Каналів

Регіон Каналів редактора Аркуш Експозицій

Це деревоподібний список, що займає ліву частину вікна редактора Аркуш Експозицій, який показує «заголовки» каналів дій та їх ієрархію. Базово, ієрархію каналів можна поділити на три рівні:

  • «Вищий» рівень — представляє цілі блоки даних F-кривих, ключованих форм, шарів ескізного пензля та масок (це дані про поточні ключі на цілих об'єктах, формах об'єктів, шарах ескізних штрихів та масок).
  • «Середній» рівень — це по суті стандартні групи каналів, які внутрішньо формує при анімуванні і використовує Blender. Ви можете далі їх перегруповувати при потребі.
  • «Нижчий» рівень — представляє окремі F-криві, ключі форм, ключовані шари ескізного пензля та маски.

«Вищий» та «середній» рівні можуть розгортатися та згортатися маленькою стрілкою зліва біля їх імен.

Справа від заголовків каналів розміщені два контролери:

  • «гучномовець» — дозволяє глушити вплив каналу;
  • «замочок» — дає змогу блокувати/захистити тимчасово від змін даний канал.

Заголовок (ім'я) каналу забарвлюється білим кольором, коли він виділений, та чорним — коли не виділений (неактивний).

Для виділення каналу використовується LMB Template-LMB.png-клацок по його імені, а застосування ⇧ ShiftLMB Template-LMB.png дає одначне виділення кількох каналів. Також, для виділення може застосуватися «Виділ Рамкою» та команда «Виділити Усе» A.

Ви можете перейменовувати «вищий» та «середній» рівні, двічі клацнувши LMB Template-LMB.png на їх заголовку, та увівши нове ім'я.

Типи ключкадрів

Основа методика анімування «від пози до пози» усі анімаційні події або стани поділяє за значимістю на різні типи поз (станів). Про це детально розповідається тут.

Для візуального відрізняння різних типів (екстремумів, розбивок, інших між-кадрів) від звичайних ключкадрів у редакторі Аркуш Експозицій передбачена можливість застосування до них різних забарвлень, яка представлена опцією «Типи Ключкадрів».

Типи ключкадрів в Області Правки редактора Аркуш Експозицій (зліва направо): Keyframe, Breakdown, Extreme та Jitter

Для вибору потрібного типу ключкадрів використовується підменю Keyframe Type (Тип Ключкадру) у меню Key (Ключ) заголовка редактора Аркуш Експозицій:

Keyframe (Ключкадр)
Звийчайний кадр — звичайне забарвлення білим кольором.
Breakdown (Розбивка)
Розбивна поза, що представляє переходи між ключовими (екстремумами) позами — забарвлюється блакитним.
Extreme (Екстремум)
Ключова поза або екстремум — позначає контрольні моменти анімації — забарвлюється рожевим.
Jitter (Тремтіння)
Службова поза-заповнювач або запечений ключкадр для специфічних цілей при потребі — забарвлюється зеленим.

Попередня: Редагування F-Кривих у Редакторі Графів | Головна | Наступна: Аркуш Експозицій