From BlenderWiki

Jump to: navigation, search
Blender3D FreeTip.gif
IMPORTANT! Do not update this page!
We have moved the Blender User Manual to a new location. Please do not update this page, as it will be locked soon.

Про даний посібник

Даний посібник, реалізований за технологією mediawiki, написаний авторами-волонтерами зі всього світу. Англійський варіант посібника оновлюється щодня. Інші мовні версії (зокрема українська) це переклади основного англійського варіанту. Англійський варіант посібника є найбільш повним. Цей посібник завжди застарілий, дякуючи невпинній праці більш ніж 50-ти розробників зі всього світу, що постійно вдосконалюють Blender. Однак, ціллю цого посібника є надання найбільш професійної документації з Blender.

Щоб максимально полегшити завдання, посібник упорядковано згідно творчого процесу, яким зазвичай йдуть 3D-художники, з необхідними зупинками в дорозі, щоб дати вам можливість освоїтися на новій території ілюзорно складного програмного продукту. І якщо ви будете читати це керівництво послідовно, то пройдете той самий шлях, яким ідуть багато художників, вивчаючи Blender і створюючи повністю анімовану продукцію:

  1. Знайомство з Blender'ом - Введення, Навігація в 3D, керування сценою
  2. Моделі - Моделювання, Модифікатори
  3. Освітлення
  4. Затінення - Матеріали, Текстура, Розмальовування, Світи та Фонові зображення
  5. Анімація - Основи, Персонажі, Продвинуте, Ефекти та Симуляція Фізики
  6. Візуалізація - Візуалізація, Композиція, Редагування відеоряду
  7. За межами Blender'а - Розширення Blender'а

Аудиторія

Цей посібник призначений для дуже широкої аудиторії в якості відповіді на багато питань, починаючи з: "Я хочу зробити 'щось': як я можу це зробити за допомогою Blender'а?" Закінчуючи "які останні зміни відбулися в способі ліплення меша?".

Цей посібник - результат спільних зусиль користувачів з усього світу, які витратили свій час для благої справи. І хоча може існувати різниця між реалізацією ключових функцій та документації до них, ми докладаємо всіх зусиль, щоб зберігати документацію якомога більш актуальною. Ми намагаємося сконцентрувати виклад матеріалу на те, що вам, як кінцевому користувачеві, необхідно знати, і не відволікатися занадто далеко від теми, як то обговорення сенсу життя.

Існують також книги, які дозволяють глибше вникнути в інші питання і розглядають Blender в найрізноманітніших аспектах, таких, як уроки, довідник, саме програмне забезпечення, його мова скриптів. Таким чином, якщо ви не знайшли відповідь на питання в цьому Посібнику, будь ласка, пошукайте в інших wiki-книгах для Blender.

Вивчення Комп'ютерної графіки та Blender'а

Manual-Introduction-Learning.jpg

Знайомство з Blender'ом і вивчення Комп'ютерної графіки (CG) - це дві різні теми. Дізнатися, що собою являє комп'ютерна модель, а потім навчитися розробляти таку в Blender'і - це дві різні галузі знання. Вивчити ефективні методи освітлення, а потім познайомитися з різними видами джерел світла в Blender'і - це також дві різні теми. Перше, або розуміння концепцій, набувається завдяки додатковим або університетським курсам мистецтв та медіа, читання книг з мистецтва та комп'ютерної графіки, доступних в книжковому магазині або бібліотеці, і методом проб та помилок. Незважаючи на те, що книги або статті можуть спиратися на різні пакети (такі, як Max або Maya) в якості робочого інструменту, вони як і раніше будуть мати цінність, оскільки виражають концепцію.

Після оволодіння концепціями, ви зможете з легкістю вивчити Blender (або будь-який інший пакет CG). Однак, вивчення і того й іншого одночасно - досить складне завдання, оскільки ви будете мати справу з двома різними питаннями. Причиною для написання цих рядків є бажання попередити вас про таку дилему і показати, як даний посібник намагається вирішити обидві ці проблеми в рамках однієї вікі-книги. Один, рідше два абзаци в першому параграфі розділу, як правило, дають концептуальну інформацію, в якій пояснюється тема і описується робочий процес або кроки для досягнення мети. У решти глави розглядаються конкретні можливості і особливості Blender'а. Посібник користувача не може дати вам повноцінне знання концепцій - це приходить з читанням книг, журналів, підручників, а іноді досягається зусиллями всього життя. Ви можете використовувати Blender для виробництва повнометражних художніх фільмів, однак читання цього посібника і використання Blender'а не зробить вас другим Стівеном Спілбергом!

На концептуальному рівні використання Blender'а можна вважати умінням втілити задумане в одному з трьох аспектів діяльності:

  1. Інтеграція - візуалізація комп'ютерної графіки, робота з реальним відео або їх комбінації (CGI та VFX)
  2. Анімація - позиціонування і зміна форми об'єктів вручну або за допомогою симуляції
  3. Тривалість - виготовлення фотознімків, коротких відеороликів, хвилинної реклами, десятихвилинних інді-фільмів, або повнометражного художнього фільму.

Навики, такі як навігація в 3D просторі, моделювання, освітлення, затінення, композиція і т.д., необхідні для продуктивної роботи в тому чи іншому аспекті. Майстерність в певному навику робить вас продуктивним. Інструменти, якими володіє Blender, дають великі можливості в кожному з аспектів. Наприклад, редактор відеопослідовностей (VSE) має дуже мало спільного з мистецтвом анімації, але часто застосовується в аспекті Тривалості та Інтеграції. З точки зору використання професійних навичок цікаво відзначити, що крива анімації, звана кривою IPO, використовується в VSE для анімації смуг ефектів.

Є точки, де сходяться інтереси багатьох людей - свого роду опорні пункти, якщо завгодно. Наприклад, є безліч талановитих художників, які займаються створенням статичних зображень. Книга Тоні Маллена Введення в Анімацію персонажів за допомогою Blender'а присвячена використанню моделей CG, деформованих за допомогою арматури і форм, для створення анімації хвилинної тривалості. Використання механізму рідин Blender'а в рекламі - результат перетину форми і вбудованої в неї хвилинної симуляції. "Elephants Dream" та "Big Buck Bunny" - область простору CG-Інді з використанням арматури. Тому, залежно від того, чим ви хочете займатися, різні інструменти та напрямки в рамках Blender'а будуть вам більш-менш цікаві.

A fourth dimension is Game Design, because it takes all of this knowledge and wraps Gaming around it as well. A game not only has a one-minute cinematic in it, but it also has actual game play, story line programming, etc. -- which may explain why it is so hard to make a game; you have to understand all this stuff before you actually can construct a game. Therefore, this Manual does not address using the Game Engine; that is a whole 'nother wiki book.Попередня: Спільнота Blender | Головна | Наступна: Що нового в Blender